Jak wspierać dziecko w nauce języka

Jak wspierać dziecko w nauce języka?

 

Zapisaliśmy dziecko na dodatkowy angielski. Zależy nam, aby nasze dziecko miało ułatwiony start w dorosłe życie, a znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach niezbędna. Chcemy, aby nasza pociecha jak najlepiej skorzystała z zajęć, przyswoiła i polubiła ten język. Jak my, rodzice, możemy im w tym pomóc?


1. 
Samemu bądź wzorem do naśladowania.

Poprzez swoje zachowania pokazuj dziecku, że angielski jest przydatny i przyjemny. Oglądaj filmy po angielsku, czytaj, ucz się. Wspólna nauka to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu razem. Nie ważne czy dobrze już opanowaliśmy język czy dopiero zaczynamy – ważne jest uświadomienie dziecku, że nie musimy być doskonali, aby zacząć się porozumiewać w obcym języku – podczas wyjazdów zagranicznych mówimy, jak potrafimy, w końcu chodzi o to, aby się dogadać.

2. Bądź pozytywnie nastawiony.
 

Do języka, nauki, szkoły, nauczyciela. Dzieci wyczuwają i przejmują wszystkie nasze opory i niechęci. Oprócz tego zachęcaj swoje dziecko do nauki.

3. Bądź zaangażowany.
 

Interesuj się, czego uczy się Twoje dziecko. I nie chodzi tu bynajmniej o wypytywanie dziecka po każdych zajęciach „co było dzisiaj na lekcji” ( więcej o tym piszę tutaj ) ale o autentyczne zainteresowanie – tylko to pozwoli nam okazać wsparcie.

 

W pierwszych klasach szkoły podstawowej zagadnienia nie są trudne. Ćwiczenie w domu by utrwalić wiadomości z zajęć, wspólne powtarzanie nowych słówek, konstrukcji i piosenek sprawi, że nasze dziecko uwierzy w siebie i będzie się czuło pewniej na lekcji. Jeśli w dalszym ciągu będziemy przybliżali dziecku język angielski w zabawie i będzie to frajda to nie powinno być problemów z nakłonieniem dziecka to powtarzania materiału.

 

1. Gry – są świetnym sposobem na „przemycenie” języka angielskiego np. memory, taboo, domino czy gry planszowe. Można wykorzystać te które mamy w domu ale w trakcie grania staramy się komunikować po angielsku.

2. Znajdź ciekawe aplikacje i gry językowe dla dzieci. 
Zapewne mamy do dyspozycji laptop, telefon lub tablet, a co za tym idzie – nieograniczony dostęp do wielu aplikacji, które mogą pomóc dziecku w opanowaniu angielskiego. Wystarczy wpisać hasła „angielski dla dzieci” czy „English for kids” i poszukać w sklepie z aplikacjami odpowiednich aplikacji dla dziecka. Jest to atrakcyjna forma, np. nauki słownictwa poprzez fiszki i dzieci na pewno szybko się nie znudzą.

3. Czytajmy po angielsku i zachęcajmy do tego dzieci. Audiobooki to dobre rozwiązanie dla tych rodziców, którzy nie czują się na siłach sami czytać dzieciom po angielsku.

4. Śpiewajcie razem. A jeśli brakuje Ci talentu - posłuż się youtubem. Dzieci błyskawicznie podchwytują piosenki i rymowanki, zaczynają je nucić, z początku nieśmiało, w końcu zapamiętując coraz więcej słów. 
Muzyka i rytm ułatwiają zapamiętanie tekstu, właściwej intonacji, w naturalny sposób pozwalają przyswoić nawet dość skomplikowane struktury gramatyczne.

5. Wykorzystuj karteczki samoprzylepne post it – oklejcie razem wszystkie przedmioty i urządzenia, które można znaleźć w domu;-) no… może zacznijcie od pokoju dziecka… albo od tych wyrazów które są wprowadzane na lekcji w szkole

6. Dla dzieci nieodłącznym elementem nauki języków obcych są flashcards, czyli kolorowe karty z obrazkami/słówkami z danego tematu. W celu powtórzenia tematu można takie karty przygotować samemu (czasami są one dołączone do podręcznika). Jeśli narysujemy czy wydrukujemy je dwukrotnie, można już np. zagrać z dzieckiem w memory. Możliwości zabaw z kartami są nieograniczone! Kilka pomysłów na ich wykorzystanie tutaj.

7. Zachęcaj dziecko do korzystania z różnych słowników, w początkowym okresie nauki - obrazkowych. Możesz go użyć też w zabawie, np. zakrywając karteczką wyraz a zadaniem dziecka jest nazwanie obrazka po angielsku.

8. Zakupy. Wcześniej przygotowujemy na stole realne rzeczy (mogą to być ubrania, owoce, artykuły szkolne….). Dziecko prosimy o dokonanie zakupów według wcześniej przygotowanej listy. Listy mogą być bardzo proste lub bardziej wymyślne (np. 4 pens, 2 rubbers  – sprawdzamy, czy dziecko dobrze zrobiło zakupy: czytamy listę i prosimy dziecko o wyjęcie z koszyka/torby danej rzeczy lub prosimy dziecko o samodzielne czytanie listy i ”prezentację” zakupów. Możemy tez pobawić się w „sklep” i odegrać całe dialogi.

9. Zagadki na pleckach. Przyczepiamy dziecku kartkę z obrazkiem na plecach. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co się tam znajduje. Odpowiadamy na te pytania: yes/ no. Potem zmiana – dziecko przyczepia kartkę na naszych plecach.

10.  Narysuj stwora. Wcześniej przygotowujemy kartki z „listą wymagań”
(np. 4 ears, 5 red eyes, blue face, 2 noses, ...). Dziecko ma za zadanie zaprojektować takiego stworka – sprawdzamy pracę wg listy wymagań, a pracę wieszamy np. na lodówce.

11.  Przestaw urządzenia na język angielski. Możesz wybrać w opcjach językowych angielski na domowym wi-fi, telewizorze, telefonie, tablecie, laptopie. W ten sposób naturalnie pojawi się ten język w codziennych sytuacjach, obsługa urządzeń po angielsku stanie się czymś zwykłym, powtarzane często słowa i zwroty utrwalą się bez wysiłku.

12.  Włączaj anglojęzyczne stacje radiowe. Otocz dziecko angielskim, naśladując sposób, w jaki maluchy uczą się ojczystego języka. Włączmy radio po angielsku, aby dać swojemu dziecku szanse na kontakt z żywym, naturalnym językiem angielskim w różnych jego odmianach.

13.  Zaproś anglojęzycznych gości. Wszyscy lubimy robić rzeczy, które mają sens. Dlaczego dziecko ma mówić do nas po angielsku, skoro wie, że rozumiemy po polsku? Tak samo wygląda sytuacja lektora w szkole. Ale wszystko się zmienia, kiedy pojawia się cudzoziemiec, osoba nie używająca naszego języka – wtedy dopiero jesteśmy zmuszeni do komunikacji po angielsku. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, zaaranżujmy spotkanie z osobami anglojęzycznymi, niech nasze dziecko się przekona, że nauka tego języka ma sens, że dzięki niemu można się z kimś porozumieć, pobawić z fajnymi dziećmi, że to nie jest tylko lekcja w przedszkolu, czy szkole.

 

Nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko robi błędy lub nie zaczyna natychmiast mówić po angielsku. Nauka wymaga czasu, zwykle proces biernego przyswajania języka trwa dość długo zanim zaczynamy go używać czynnie. Pamiętaj, tak jak w języku ojczystym: najpierw dużo słuchamy, stopniowo zaczynamy rozumieć, potem dopiero mówimy, następnie uczymy się czytać, a na końcu pisać.
Starajmy się naśladować ten naturalny proces przyswajania mowy.

Have fun learning English!